Haber

Türkiye komşularını mağdur etmeyecek

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Zenginder, Türkiye’nin bin yıldır komşularını hiçbir mağduriyete maruz bırakmadığını ve bundan sonra da mağdur etmeyeceğini söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’ı ziyaret eden Zengingider ve İran Enerji Bakan Yardımcısı Muhammed Cevanbaht başkanlığındaki heyetler, iki ülke arasında su konularındaki işbirliğini ele aldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Yardımcısı Secretgider, ortak çalışmanın gereği olarak sınıraşan sular ve su konusunda işbirliği konusunda çalışmaya geldiklerini belirtti.

“Bu bağlamda biz de iki ülke delegasyonları olarak birlikte çalışma irademizi yineledik ve yeniledik. Teknik ekiplerimizin birlikte çalışmasını ve bu çalışmalar sonucunda herhangi bir anlaşmazlık yaşanmamasını umuyoruz.” söz konusu.

Geçtiğimiz yıl yapılması planlanan toplantının, Türkiye’de şubat ayında yaşanan deprem ve seçim süreçleri nedeniyle bugün yapılabileceğini belirten Zengingider, “Türkiye, bin yıldır komşularını hiçbir mağduriyete maruz bırakmadı, bundan sonra da mağdur etmeyecektir” dedi. gelecekte de öyle.” İfadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Özelgider, kuraklık ve iklim değişikliği sorununu da ele aldıklarını vurgulayarak, “Kuraklık artık coğrafya, sınır ne olursa olsun dünyanın ve insanlığın en büyük sorunlarından biri haline geldi.” değerlendirmesini yaptı.

İran’la su verimliliği konusundaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını belirten Zengingider, gelecekte heyetlerin Türkiye’de bir araya gelmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı’nın İran’daki resmi temasları yarın da devam edecek.

gemerekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu