Haber

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’tan Filistin’e destek verenlere sınırsız sözler!

Son dakika Rishi Sunak haberi:İsrail’in Filistin’deki katliam saldırıları 29’uncu günde hız kesmeden devam ederken, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak yeni bir skandal yarattı.

‘PROVOKATÖR VE SAYGISIZ’

Başbakan Rishi Sunak ve Braverman, 11 Kasım’da kentte gerçekleştirilecek Filistin ile dayanışma yürüyüşü ve Kraliyet ailesinin katılımıyla gerçekleştirilecek Ateşkes Günü anma törenine ilişkin açıklama yaptı.

Sunak, Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’nda silahsızlanmasının yıl dönümü olarak kabul edilen Mütareke Günü’nde Filistin’le dayanışma yürüyüşü düzenleyecek. “Provokatif ve saygısız”İfadesini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI BRAVERMAN’DAN SUNAK’A TAKVİYE: NEFRET MART

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Başbakan Rishi Sunak’ın açıklamalarına destek vererek yürüyüşe ilişkin çok sert açıklamalarda bulundu.

Braverman’ın açıklaması “Başbakan’a katılıyorum. Ateşkes Günü’nde Londra’da bir nefret yürüyüşü kesinlikle kabul edilemez.”Sözleri tepki çekti.

6 STK’DAN BRAVERMAN VE SUNAK’A CEVAP

Londra’da 14 Ekim’den bu yana her Cumartesi on binlerce kişinin katıldığı Filistin’e destek yürüyüşleri düzenleyen 6 sivil toplum kuruluşu, Sunak ve Braverman’a yanıt vererek, söz konusu açıklamaların aşırı sağcıları cesaretlendirdiğini kaydetti.

Açıklamada yürüyüş rotası ve saatine ilişkin detaylar da paylaşılırken, şu ifadelere yer verildi:

“Planlanan yürüyüş güzergahımız Hyde Park ile Londra’daki ABD Büyükelçiliği arasındadır. Yürüyüş saat 12.45’te, yani anma törenindeki saygı duruşundan 2 saat sonra gerçekleşecek. Bu açıklamalar, yürüyüş çağrısı yapan son derece sorumsuz aşırı sağcıları cesaretlendiriyor. Yürüyüşleri durdurmak için sokaklarda eylem.”

‘BARIŞ İÇİN YÜRÜYENLERE HAKARETTİR’

İfade Braverman’ın sözlerine aitse “Bunun Gazze halkının bombalanmasına son verilmesi için halk desteğini bastırma arzusundan kaynaklandığı açıktır.”Kelime kullanıldı.

Açıklamada, Londra’da 14 Ekim’den bu yana düzenlenen gösterilerin barışçıl olduğu vurgulandı. “Whitehall’dan uzakta yapılacak bir yürüyüşü savaşta ölenlere saygısızlık olarak nitelendirmek, barış için yürüyenlere hakarettir.”Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu